Patyčių dėžutė pl

O nas

Program „Kurk Lietuvai“ – to pierwszy i jak dotąd jedyny program doskonalenia zawodowego i zastosowania najlepszych praktyk zagranicznych w litewskim sektorze publicznym, który od 2012 roku zapewnia profesjonalistom z doświadczeniem międzynarodowym możliwość zastosowania swojej wiedzy i pomysłów w tworzeniu i urzeczywistnianiu strategicznych projektów Rządu i rozwoju przyszłości Litwy.
Kamila Gasinska i Laura Varslauskaitė, kierowniczki projektów z „Kurk Lietuvai“, które oba półrocza pracowały w Ministerstwie Edukacji, Nauki i Sportu, postanowiły stworzyć elektroniczną skrzynkę do zgłaszania prześladowań „Patyčių dėžutė“, za pomocą której można szybko i anonimowo zgłosić akt znęcania się w szkole. Oryginalna wersja „Patyčių dėžutę“ została przetestowana w 6 litewskich szkołach. Podczas trzymiesięcznego badania pilotażowego otrzymano aż 90 zgłoszeń o znęcaniu się i innych wykroczeniach.
Głównym celem autorek jest umożliwienie każdemu dziecku, nauczycielowi lub rodzicowi/opiekunowi, anonimowego i bezpiecznego zgłoszenia każdego zauważonego lub doświadczonego aktu przemocy lub znęcania się, zapewnienie odpowiedniej pomocy uczestnikom prześladowań tak szybko, jak to możliwe, oraz zapobieganie dalszemu rozpowszechnianiu się przemocy w szkole.
Po pomyślnym zakończeniu projektu pilotażowego Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu oraz „Kurk Lietuvai“ postanowiło rozszerzyć projekt, stworzyć wygodniejszą wersję „Patyčių dėžutė” i zaprosić wszystkie chętne i zmotywowane do walki z problemem przemocy szkoły do przyłączenia się do tej inicjatywy.
Twórzmy razem dla Litwy!